علائم خرابی دینام خودرو

علائم خرابی دینام خودرو

علائم خرابی دینام خودرو

دینام یکی از عناصر کلیدی در سیستم برق خودرو است و علائم خرابی آن می‌تواند اثرات جدی بر عملکرد خودرو داشته باشد. از دیگر مشکلات احتمالی به دینام متعلق، کاهش عمر باتری، نورهای ضعیف، و افت ولتاژ است. اگر علائم خرابی زودهنگام تشخیص داده شوند، می‌توان از خسارات جدی به سیستم برق جلوگیری کرد. در نتیجه، نگهداری دقیق و تعمیرات منظم دینام می‌تواند عمر خودرو و کارایی سیستم برق را بهبود بخشد.

دینام خودرو چیست؟

دینام خودرو، علاوه بر اینکه در دسته لوازم یدکی کیا و سایر برندها و خودروها وجود دارد همچنین یک دستگاه الکتریکی است که وظیفه تولید برق مورد نیاز برای شارژ باتری خودرو، تأمین برق لوازم برقی خودرو، و روشن نگه داشتن چراغ‌های خودرو را بر عهده دارد. دینام، معمولاً در قسمت جلوی خودرو، در زیر کاپوت، قرار دارد.

دینام، از یک روتور و یک استاتور تشکیل شده است. روتور، یک سیم پیچ است که توسط یک تسمه از موتور خودرو چرخانده می‌شود. این چرخش، باعث ایجاد جریان برق در سیم پیچ می‌شود. استاتور، یک سیم پیچ دیگر است که جریان برق تولید شده توسط روتور را دریافت می‌کند.

دینام، معمولاً با یک دیود پل، خروجی خود را به دو ولتاژ تبدیل می‌کند. یک ولتاژ، برای شارژ باتری خودرو استفاده می‌شود. ولتاژ دیگر، برای تأمین برق لوازم برقی خودرو و روشن نگه داشتن چراغ‌های خودرو استفاده می‌شود.

بارزترین نشانه های خرابی دینام خودرو

در ادامه 6 مورد از مهم ترین علائم خرابی دینام خودرو را با یکدیگر بررسی می کنیم:

1. روشن شدن چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ چک موتور، یک هشدار از سوی خودرو است که نشان می‌دهد یک مشکل در سیستم موتور وجود دارد. اگر چراغ چک موتور خودروی شما روشن شده است، باید سریعاً خودرو را به یک مکانیک خودرو ببرید تا علت روشن شدن این چراغ را شناسایی و رفع کنند.

2. خاموش شدن چراغ‌های خودرو در حین حرکت

اگر چراغ‌های خودروی شما در حین حرکت خاموش شوند، ممکن است نشانه خرابی دینام باشد. دینام، وظیفه تولید برق مورد نیاز برای روشن نگه داشتن چراغ‌های خودرو را بر عهده دارد. اگر دینام خراب باشد، نمی‌تواند برق مورد نیاز برای روشن نگه داشتن چراغ‌ها را تأمین کند.

3. شروع ناقص موتور

اگر موتور خودروی شما به سختی روشن می‌شود یا روشن نمی‌شود، ممکن است نشانه خرابی دینام باشد. دینام، وظیفه تولید برق مورد نیاز برای استارت زدن موتور را بر عهده دارد. اگر دینام خراب باشد، نمی‌تواند برق مورد نیاز برای استارت زدن موتور را تأمین کند.

بارزترین نشانه های خرابی دینام خودرو

4. افزایش مصرف سوخت

در مقاله علائم خرابی صافی بنزین هم گفته شد که اگر مصرف سوخت خودروی شما افزایش یافته است، ممکن است نشانه خرابی دینام باشد. دینام، وظیفه تولید برق مورد نیاز برای شارژ باتری خودرو را بر عهده دارد. اگر دینام خراب باشد، نمی‌تواند برق مورد نیاز برای شارژ باتری خودرو را تأمین کند. در نتیجه، خودرو برای تأمین برق مورد نیاز خود، باید از سوخت بیشتری استفاده کند.

5. گرم شدن بیش از حد دینام

اگر دینام خودروی شما بیش از حد گرم شود، ممکن است نشانه خرابی آن باشد. دینام، یک قطعه الکتریکی است که با چرخش روتور توسط تسمه دینام، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. این فرآیند، باعث تولید گرما می‌شود. اگر دینام خراب باشد، ممکن است باعث تولید گرمای بیش از حد شود.

6. شنیدن صدای غیرعادی از دینام

اگر صدای غیرعادی از دینام خودروی شما می‌شنوید، ممکن است نشانه خرابی آن باشد. این صدا ممکن است به دلیل خرابی روتور یا استاتور دینام باشد.

همچنین در این زمینه می توانید مقاله علائم خرابی باتری خودرو را نیز بخوانید تا کمک بیشتری به شما بکند.

معرفی دیود دینام

دیود دینام، یک قطعه الکترونیکی است که وظیفه یک‌سوسازی جریان برق تولید شده توسط دینام را بر عهده دارد. دینام، یک دستگاه الکتریکی است که وظیفه تولید برق مورد نیاز برای شارژ باتری خودرو، تأمین برق لوازم برقی خودرو، و روشن نگه داشتن چراغ‌های خودرو را بر عهده دارد.

جریان برق تولید شده توسط دینام، به صورت متناوب (AC) است. جریان متناوب، جریانی است که جهت آن به طور متناوب تغییر می‌کند. این جریان، برای شارژ باتری خودرو و تأمین برق لوازم برقی خودرو مناسب نیست.

دیود دینام، با تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم (DC)، این مشکل را برطرف می‌کند. جریان مستقیم، جریانی است که جهت آن ثابت است. این جریان، برای شارژ باتری خودرو و تأمین برق لوازم برقی خودرو مناسب است.

دیود دینام، معمولاً از جنس سیلیکون است و به مرور زمان، فرسوده می‌شود

علائم خرابی دیود دینام دقیقا مشابه خرابی دینام است که پیش‌تر به آن اشاره شد.

همینطور که در سایت مجله خودرو هم گفته شده:

تسمه دینام هر چند کیلومتر تعویض شود؟ این سوالی است که همیشه پرسیده شده؛ ماده اولیه تسمه دینام لاستیک است و در حالی که علم و فناوری در صنعت خودروسازی در طول سالیان بهبود یافته، منجر شده جنس لاستیک‌ها روز به روز بادوام و محکم‌تر شود. امّا هنوز هم این قطعه نیاز به نگهداری و تعویض دوره ای دارد به همین دلیل در دسته لوازم مصرفی قرار دارد. تعویض آن باید به صورت دوره‌ای انجام شود اما اینکه دقیقاً چه زمانی؟ وابسته به نوع و کارکرد خودرو می‌باشد. به طور کلی زمان تعویض تسمه دینام هر چهار سال (80 هزار کیلومتر) تا شش سال یک‌بار است. توصیه ما این است به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید و طبق راهنما عمل کنید.

علائم خرابی بلبرینگ دینام خودرو

بلبرینگ دینام خودرو قطعه ای است که در دینام خودرو قرار دارد و وظیفه آن روانکاری و کاهش اصطکاک بین پولی دینام و تسمه دینام است. بلبرینگ دینام از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

 1. کنس داخلی: قسمتی از بلبرینگ است که با پولی دینام تماس دارد.
 2. کنس خارجی: قسمتی از بلبرینگ است که با تسمه دینام تماس دارد.

در صفحه بهترین زمان تعویض لنت ترمز هم گفتیم که بین این دو کنس، ساچمه های کوچکی قرار دارند که باعث می شوند دینام به راحتی بچرخد.

بلبرینگ دینام خودرو معمولاً از جنس فولاد یا برنج ساخته می شود و دارای عمر مفیدی بین 5 تا 10 سال است. خرابی بلبرینگ دینام می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد دینام شود.

از جمله نشانه های خرابی بلبرینگ دینام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد صدای غیرعادی از دینام
 • لرزش دینام
 • گرم شدن بیش از حد دینام
 • کاهش کارایی دینام

علائم خرابی بلبرینگ دینام خودرو

راه های پیشگیری از خرابی دینام خودرو

برای پیشگیری از خرابی دینام خودرو، می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • هر 6 ماه یک بار، دینام خودرو را توسط یک متخصص بررسی کنید.
 • از استفاده طولانی مدت از لوازم برقی خودرو در حالت خاموش خودداری کنید.
 • در صورت مشاهده هرگونه آسیب دیدگی در دینام، آن را سریعاً تعمیر یا تعویض کنید.

تعمیر یا تعویض دینام خودرو

در مقاله علائم خرابی ترمز هم گفتیم که در صورت خرابی دینام خودرو، می توان آن را تعمیر یا تعویض کرد. تعمیر دینام خودرو کار ساده ای نیست و بهتر است توسط یک متخصص انجام شود. تعویض دینام خودرو نیز کار ساده ای نیست و بهتر است توسط یک متخصص انجام شود.

هزینه تعمیر یا تعویض دینام خودرو بسته به نوع خودرو و میزان خرابی دینام متفاوت است.

همینطور که در سایت رادار گفته شده:

دلایل زیادی در پاره شدن تسمه دینام موثر هستند. مهم‌ترین این دلایل، کار کردن تسمه بیش از طول عمر مفید آن است. در این شرایط تسمه به مرور زمان ساییده شده، ترک می‌خورد و در نهایت پاره می‌شود. البته دلایل دیگری نظیر شرایط آب و هوایی، وجود گرد و غبار زیاد در اطراف تسمه و رانندگی پر تنش هم بر ایجاد این مشکل تاثیر دارد.

خرید دینام خودرو با بهترین کیفیت از سام پارت یدک

اگر باتوجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، متوجه خرابی “دینام ” خودروی خود شدید، می توانید این قطعه را برای خودروهای هیوندای، کیا، سوزوکی و هایما با قیمت مناسب و کیفیتی بسیار بالا از فروشگاه سام پارت یدک، تهیه کنید. لیست زیر برخی از محصولات این حوزه هستند که با کلیک روی آن ها، می توانید اطلاعات بیشتری درباره شان به دست آورید:

 1. دینام ژاپنی شركتی سوزوکی ویتارا 2400
 2. دینام ژاپن اصلی سوزوکی ویتارا 2000
 3. دینام استوك سوزوکی ویتارا 2400
 4. دینام میتسوبیشی سوزوکی ویتارا 2400
 5. دینام توسان ix35

همچنین با مشاهده ویدئوی زیر، بیشتر با فروشگاه سام پارت یدک آشنا شوید:

جمع بندی

اصلی‌ترین علائم خرابی دینام خودرو در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند. شما پیش از هرچیز، باید این قطعه را به صورت دوره‌ای مورد بررسی قرار دهید. چنانچه هرکدام از علائم خرابی دینام را مشاهده کردید، باید در کم‌ترین زمان ممکن اقدام به مراجعه به مکانیک کنید.

سوالات متداول

چه علائمی به خرابی دینام اشاره می‌کنند؟

علائمی از خرابی دینام شامل کاهش نورهای خودرو، ضعف باتری، و افت ولتاژ در سیستم برق می‌شود.

آیا می‌توانیم دینام خودرو را خودمان تعمیر کنیم؟

در برخی موارد ممکن است افراد ماهر بتوانند تعمیرات ساده‌ای روی دینام انجام دهند، اما برای تعمیرات پیچیده‌تر بهتر است به کمک تکنسین متخصص مراجعه کنید.

چگونه می‌توان از خرابی دینام جلوگیری کرد؟

نگهداری منظم بر روی دینام، استفاده از باتری با کیفیت، و اطمینان از سلامت سیستم برق خودرو می‌تواند از خرابی دینام جلوگیری کند.

نظرات (2)

شاهین مرادی

دینام خودرو من بیشتر از یک هفته پیش خراب شد و من برای پیدا کردن علائم خرابی به دنبال ی راهنمایی مفید بودم. این مقاله واقعا به من کمک فوق العاده ای کرد تا متوجه شم که چه چیزهایی رو باید بررسی کنم. ممنون از این راهنمایی مفید!”

علیرضا صفایی

سلام وقتتون بخیر من میخواستم بدونم که خرابی صافی بنزین میتونه به مشکلات و دردسر های بیشتر در خودرو منجر بشه یا خیر ؟و اینکه مشکل خرابی صافی بنزین میتونه به مصرف بیشتر سوخت ربطی داشته باشه یا کلا مشکلی نداره؟؟