علائم خرابی سنسور مپ خودرو

علائم خرابی سنسور مپ

علائم خرابی سنسور مپ خودرو

سیستم‌های مدرن خودروها به طور گسترده از سنسورها برای نظارت بر وضعیت و عملکرد اجزای مختلف خود استفاده می‌کنند. یکی از این سنسورها، سنسور مپ، که وظیفه‌ی اندازه‌گیری فشار و دما را بر عهده دارد، نقش حیاتی در عملکرد موتور خودرو دارد. اگرچه این سنسورها به عنوان یکی از قسمت‌های پویای خودرو شناخته می‌شوند، اما خرابی یا نقص در عملکرد آن‌ها می‌تواند منجر به عملکرد نادرست موتور و در نتیجه، کاهش کارایی و عملکرد کلی خودرو شود. در این مقاله، به بررسی علائم خرابی سنسور مپ خودرو خواهیم پرداخت تا رانندگان را برای شناسایی و رفع این مشکلات آماده سازیم.

نگاه کلی به سنسور مپ خودرو

مکان نصب سنسور MAP در خودروها ممکن است بسته به نوع و مدل خودرو، متغیر باشد و در چندین نقطه مختلف قرار گیرد. این نقاط می‌توانند شامل زیر داشبورد، روی دیوار فایروال (بین موتور و اتاق خودرو)، اطراف ناحیه گلگیر داخلی یا نزدیک منیفولد ورودی باشند. با این حال، بسته به طراحی خودرو، ممکن است سنسور MAP در مکان‌های دیگری نیز نصب شود. بنابراین، در صورت عدم یافتن سنسور MAP در هیچ یک از این نقاط، توصیه می‌شود دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید تا مکان دقیق نصب سنسور را دریابید.

مانند سایر اجزای خودرو، سنسور مپ نیز دارای یک عمر مشخص است و نیاز به تعویض دوره‌ای دارد. زمان مناسب برای تعویض سنسور مپ در هر خودرو، بسته به مدل و کارکرد آن متفاوت است، اما به طور کلی پس از طی مسافتی حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار کیلومتر، تعویض سنسور مپ توصیه می‌شود. با این حال، به دلیل احتمال خرابی زودهنگام سنسور مپ، ممکن است لازم باشد آن را قبل از موعد مشخص شده تعویض کنید.

تعویض سنسور مپ خودرو

مهم‌ترین علائم خرابی سنسور مپ خودرو

نشانه‌های خرابی سنسور مپ می‌تواند شامل مصرف نامناسب سوخت و روشن شدن چراغ چک موتور در داشبورد باشد، همچنین احتمال وقوع مشکلاتی مانند خاموش شدن ناگهانی خودرو در حین حرکت یا مشکل در استارت زدن ماشین نیز وجود دارد. در ادامه، لیستی از علائم دیگر خرابی سنسور مپ را بررسی می‌کنیم که باید به دقت توجه کنید.

1. روشن‌ شدن چراغ چک

یکی از نخستین نشانه‌های خرابی سنسور مپ، روشن و خاموش شدن چراغ چک موتور است. واحد کنترل موتور، به‌طور مداوم تمامی سنسورهای حیاتی موجود در موتور خودروی شما را در طول رانندگی کنترل می‌کند.

کدهای خطای دیاگ رایج مرتبط با سنسور مپ را می‌توان با استفاده از دستگاه دیاگ وصل شده به پورت OBD خواند. در صورت خرابی سنسور MAP، کدهای زیر را دریافت خواهید کرد:

 • کد P0068: تضاد در خوانش سنسور مپ و سنسور موقعیت دریچه‌ی گاز (MAF).
 • کد P0105: مدار سنسور مپ دچار خرابی یا نقص الکتریکی شده است.
 • کد P0106: مشکل در محدوده‌ی فشار بارومتری یا عملکرد مدار مپ.
 • کد P1107: ولتاژ ورودی سنسور MAP به ECU خیلی کم است.
 • کد P0108: ولتاژ ورودی سنسور MAP برای عملکرد صحیح موتور بسیار بالاتر از حد معمول است.
 • کد P0109: سنسور، ولتاژهای متناوبی را به ECU ارسال می‌کند.
 • کد P1107: ولتاژ مدار سنسور فشار بارومتری پایین است.

2. بالا رفتن مصرف سوخت

افزایش مصرف سوخت یکی از علائم رایج خرابی سنسور مپ است. زیرا سنسور مپ معیوب ممکن است اطلاعات نادرستی را به واحد کنترل موتور ارسال کند، که منجر به تزریق مقادیر بیشتری از سوخت به موتور می‌شود.

3. کارکرد خودرو به‌طور خشن

وقتی خودرو در حالت دور آرام قرار دارد، اگر لرزش‌های ناخواسته یا جهش‌های سرعتی رخ دهد، نسبت نامناسب هوا به سوخت ممکن است اصلی‌ترین عامل باشد. اما باید توجه داشت که عیب‌یابی این مشکل نیازمند بررسی دقیق توسط تکنسین ماهر است، زیرا این مسئله ممکن است ناشی از قطعات مختلف دیگری در خودرو باشد.

4. تولید آلاینده بیشتر

برای حفظ سطح آلایندگی مناسب در خودرو، مهم است که مخلوط هوا و سوخت به‌طور کامل تنظیم شود. حتی یک خطای کوچک در عملکرد سنسور MAP ممکن است باعث تخلخل در نسبت سوخت و هوا شده و در نتیجه باعث افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای هیدروکربن و مونوکسید کربن (با افزایش مصرف سوخت) و همچنین اکسید نیتروژن (با کاهش سطح سوخت) گردد.

5. بک فایر قابل مشاهده است

اگر موتور خودرو به‌درستی سوخت را در محفظه‌ی احتراق اشتعال ندهد، ممکن است سوخت به لوله‌ی اگزوز برسد و به دلیل داغ شدن آن، مخلوط هوا و سوخت در آنجا به اشتعال درآید.

6. ماشین به سختی استارت می‌خورد

در مقاله علائم خرابی سنسور کیلومتر خودرو هم گفتیم که اگر تنها زمانی موتور را روشن می‌کنید که پا را بر روی پدال گاز گذاشته‌اید، احتمالاً مشکل از خرابی سنسور MAP خواهد بود. موتور خودرو در زمان روشن شدن بسیار حساس به نسبت مناسبی از هوا و سوخت است. بنابراین، هرگونه نقصی در عملکرد سنسور MAP موجب کاهش کمیت سوختی که وارد موتور می‌شود، و در نتیجه، موتور قادر به روشن شدن نخواهد بود.

7. کم شدن قدرت موتور

یکی از وظایف اساسی سنسور MAP، اندازه‌گیری بار موتور است. اگر واحد کنترل موتور (ECM) اطلاعات نادرستی از سنسور MAP دریافت کند که نشان دهنده بار زیاد موتور است، موتور را به‌طور پیش فرض کم بار در نظر می‌گیرد؛ در نتیجه، تزریق سوخت را کاهش داده و زمان احتراق را به تأخیر می‌اندازد. این موجب کاهش مصرف سوخت می‌شود که به نظر خوب می‌رسد، اما اگر مصرف سوخت به‌طور ناگهانی بسیار پایین بیاید، ممکن است موتور برای ارائه‌ی توان کافی برای شتاب‌دهی به‌کار نرود.

زمان تعویض سنسور مپ خودرو

زمان تعویض سنسور مپ خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع خودرو: هر خودرویی با توجه به مدل و نوع موتور، سنسور مپ مخصوص خود را دارد. عمر سنسور مپ در خودروهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد.
 • کیفیت سنسور: سنسورهای مپ باکیفیت‌تر عمر طولانی‌تری دارند.
 • شرایط رانندگی: اگر در شرایط سخت رانندگی می‌کنید، مثل رانندگی در ترافیک سنگین یا رانندگی در مسیرهای خاکی، سنسور مپ شما زودتر فرسوده می‌شود.

به طور کلی، سنسور مپ خودرو باید هر 150 هزار تا 160 هزار کیلومتر تعویض شود. البته، این فقط یک تخمین است و ممکن است سنسور مپ شما قبل از این زمان یا بعد از آن نیاز به تعویض داشته باشد.

زمان تعویض سنسور مپ خودرو

اگر باتوجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، متوجه خرابی “سنسور مپ خودرو” خودروی خود شدید، می توانید این قطعه را برای خودروهای هیوندای، کیا، سوزوکی و هایما با قیمت مناسب و کیفیتی بسیار بالا از فروشگاه سام پارت یدک، تهیه کنید. لیست زیر برخی از محصولات این حوزه هستند که با کلیک روی آن ها، می توانید اطلاعات بیشتری درباره شان به دست آورید:

 1. مپ سنسور سوزوکی ویتارا 2000
 2. سنسور مپ هایما

جمع بندی

در این مقاله، به بررسی علائم و عوامل خرابی سنسور مپ در خودرو پرداخته شد. ابتدا به توضیح علائم شایع خرابی این سنسور، از جمله مصرف بد سوخت، لرزش موتور، و مشکلات در راه‌اندازی موتور، پرداخته شد. سپس به بررسی عواملی که ممکن است باعث خرابی سنسور مپ شوند، از جمله آلودگی، انسداد شیلنگ، ارتعاشات شدید، و آسیب‌های حرارتی در کانکتورهای الکتریکی اشاره شد. این مقاله به خواننده‌ها اطلاعاتی جامع درباره‌ی علل و علائم خرابی سنسور مپ خودرو ارائه کرده است که می‌تواند در تشخیص و رفع مشکلات مرتبط با این قطعه مفید باشد.

سوالات متداول

آیا خرابی سنسور مپ می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت در خودرو شود؟

بله، سنسور مپ معیوب می‌تواند موجب ارسال اطلاعات اشتباه به واحد کنترل موتور شود که باعث افزایش مصرف سوخت و عملکرد نامناسب موتور گردد.

آیا خرابی سنسور مپ می‌تواند باعث لرزش موتور خودرو در حالت آرامی شود؟

بله، عدم ارسال اطلاعات صحیح توسط سنسور مپ می‌تواند باعث عدم تنظیم مناسب مخلوط سوخت و هوا و در نتیجه لرزش موتور در حالت آرامی شود.

آیا خرابی سنسور مپ می‌تواند باعث ایجاد مشکلات در راه‌اندازی موتور خودرو شود؟

بله، سنسور مپ معیوب می‌تواند باعث مشکلات در راه‌اندازی موتور شود، از جمله موجب عدم روشن شدن موتور خودرو یا دشواری در راه‌اندازی آن شود.