علائم خرابی واتر پمپ

علائم خرابی واتر پمپ

علائم خرابی واتر پمپ

علائم خرابی واتر پمپ از جمله موضوعات حیاتی در زمینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی می‌باشد. واتر پمپ‌ها در انتقال سیالات از یک محیط به محیط دیگر نقش بسیار مهمی دارند، از آنجایی که در انواع مختلف صنایع از صنایع پتروشیمی تا کشاورزی و آبیاری استفاده می‌شوند. اما در صورت خرابی یا عدم عملکرد صحیح، ممکن است عواقب جدی برای فرآیندها و سیستم‌های مرتبط به وجود آید. این مقاله به بررسی علائم و نشانه‌های خرابی واتر پمپ می‌پردازد تا به تشخیص سریع‌تر و رفع مشکلات سریع‌تر در صنایع مختلف کمک کند.

اصلی‌ترین علائم خرابی واتر پمپ

نقش پمپ آب در عملکرد موتور از اهمیت بالایی برخوردار است. وظیفه واتر پمپ، بین رادیاتور و بخش‌های مختلف موتور، آب را به گردش درمی‌آورد تا در روزهای سرد از یخ‌زدگی جلوگیری کرده و در روزهای گرم به خنکای موتور کمک کند. عملکرد صحیح واتر پمپ، حفظ دمای مناسب و پایدار موتور را تضمین می‌کند؛ اما در صورت خرابی، خطر آسیب به موتور افزایش می‌یابد. بنابراین، همواره لازم است حالت عملیاتی واتر پمپ را بررسی کرده و علائم و دلایل خرابی آن را شناسایی نماییم.

خرابی پمپ آب می‌تواند برای موتور خودرو آسیب‌های جبران‌ناپذیر و پرهزینه ایجاد کند. بنابراین، اهمیت آشنایی با علائم خرابی واتر پمپ و حتی زمان تعویض واتر پمپ بیش از پیش مشخص است. این آگاهی به شما کمک می‌کند تا هنگام فرسودگی یا بروز مشکل در پمپ، قبل از آنکه مشکل به ابعاد بزرگتری برسد، آن را تشخیص داده و رسیدگی کنید. در این بخش، به بررسی علائم و نشانه‌هایی می‌پردازیم که به شما در شناسایی خرابی واتر پمپ کمک می‌کنند.

1. نشت مایع خنک کننده در بخش جلویی خودرو

یکی از نشانه‌های ابتدایی خرابی واتر پمپ، نشت مایع خنک‌کننده است. پمپ آب، برای نگهداری مایع خنک‌کننده در داخل خود و انتقال جریان ثابت آن از رادیاتور به موتور، از چندین واشر و مهر و موم تشکیل شده است. وقتی واتر پمپ فرسوده و خراب می‌شود، این واشرها نیز از کار می‌افتند و ممکن است ترک خورده یا کاملاً شکسته شوند. این فرسودگی باعث می‌شود که مایع خنک‌کننده از پمپ نشت کند و به طور معمول در جلوی خودرو و در مرکز محل موتور ریخته شود.

بنابراین، اگر نشت مایع خنک‌کننده (که معمولاً به رنگ سبز یا گاهی قرمز است) زیر خودرو یا کامیون شما مشاهده شد، حتماً به مکانیک مراجعه کنید تا این مشکل را بررسی کند. اغلب این نشتی از پمپ آب ناشی می‌شود و با رسیدگی به موقع، می‌توان آن را تعمیر کرد.

نشت مایع خنک کننده در بخش جلویی خودرو

2. زنگ زندگی و خوردی پمپ

عواملی همچون نشتی کوچک از واتر پمپ، در طول زمان می‌توانند منجر به تشکیل مواد معدنی اطراف پمپ آب شوند و در نتیجه، زنگ‌زدگی را روی آن ایجاد کنند. این موضوع ممکن است ناشی از استفاده از خنک‌کننده‌ی غیرسازگار یا درپوش فشار نامناسب باشد که به هوا اجازه‌ی نفوذ به سیستم را می‌دهد. همچنین، استفاده از خنک‌کننده‌ی ناسازگار می‌تواند منجر به تشکیل رسوب در داخل پمپ شود که این موضوع، روند ایده‌آل خنک‌سازی موتور را کاهش می‌دهد. به علاوه، خوردگی در فلز روی پمپ آب ممکن است باعث ایجاد سوراخ‌های کوچک شود. در صورت مشاهده‌ی هر یک از این علائم، تعویض پمپ باید به‌صورت فوری انجام شود.

3. ایجاد صدایی شبیه ناله

اگر واتر پمپ شما خراب شده باشد، گاهی اوقات ممکن است صدایی شبیه به ناله را از جلوی موتور شنیده و با افزایش سرعت، این صدا بلندتر شود. این صدا معمولاً ناشی از شل شدن قرقره‌ی واتر پمپ است. بنابراین، اگر به چنین صدای بد واتر پمپ توجه کردید، بهتر است بلافاصله به تعمیرگاه مراجعه کنید تا قبل از اینکه آسیب به دیگر قطعات موتور وارد شود، وضعیت خودرو را بررسی کنند.

4. داغ شدن بیش از اندازه موتور

هنگامی که واتر پمپ به‌طور کامل عمل نکند، قادر به گردش مایع خنک‌کننده از طریق بلوک موتور نمی‌باشد که به داغ شدن بیش از حد موتور منجر می‌شود. در این شرایط، عدم تعمیر یا تعویض سریع واتر پمپ می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی‌تر در موتور شود، از جمله ترک خوردن سرسیلندر، فشرده شدن واشر سرسیلندر و یا سوختن پیستون.

برای بررسی خرابی واتر پمپ، می‌توانید به موتور دست بزنید و دمای آن را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که موتور بیش از حد گرم شده است، احتمالاً مشکل از پمپ آب است. در این صورت، بهتر است به یک مکانیک مراجعه کنید و در صورت لزوم، پمپ آب را تعویض کنید.

داغ شدن بیش از اندازه موتور

5. خروج بخار از موتور

یکی از نشانه‌های دیگر خرابی واتر پمپ، خروج بخار از موتور خودرو است. همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد، وقتی پمپ آب به‌درستی عمل نمی‌کند و مایع خنک‌کننده به گردش در نمی‌آید، دمای موتور ثابت نمی‌ماند و در نتیجه از طریق بخاره‌ای که از موتور خارج می‌شود، مشاهده می‌شود.

رانندگی با موتوری که بیش از حد گرم شده است، بسیار خطرناک است. بنابراین، اگر خروج بخار از جلوی موتور مشاهده شود، بهتر است ماشین را خاموش کرده و به کنار جاده هدایت کنید و با استفاده از یک یدک‌کش تماس بگیرید تا ماشین را به تعمیرگاه منتقل کند.

6. روشن شدن چراغ هشدار دمایی

روشن شدن چراغ هشدار دمای آب نیز ممکن است یکی دیگر از نشانه‌های خرابی واتر پمپ خودرو باشد. خرابی واتر پمپ منجر به داغ شدن موتور می‌شود، که در نتیجه آمپر موتور افزایش می‌یابد و چراغ هشدار دمای آب نیز روشن می‌شود.

در ادامه بخوانید: علائم و عوامل خرابی کاسه نمد خودرو

علل خرابی واتر پمپ خودرو چیست؟

چند عامل می‌تواند باعث تخریب این قطعه در خودرو شود. این عوامل به شرح زیر هستند.

1. آسیب دیدن واشر

پمپ آب از چندین واشر و مهر و موم برای نگهداری مایع خنک‌کننده در خود و انتقال جریان ثابت آن از رادیاتور به موتور تشکیل شده است. اگر این واشرها فرسوده یا شکسته شوند، پمپ آب قادر به حفظ جریان مایع خنک‌کننده نخواهد بود و این موضوع می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شود.

2. شل شدن قرقره پمپ آب

با گذشت زمان، یاتاقان‌های قرقره‌ی پمپ آب ممکن است شل شوند، که این امر می‌تواند بازدهی پمپ را کاهش دهد. همچنین، شل شدن قرقره پمپ آب ممکن است باعث عدم تعادل پروانه‌ی روی محور پمپ شود و در نتیجه، به خرابی کامل آن منجر شود.

3. خرابی محور Axel

تسمه تایم وظیفه‌ی حرکت دادن پمپ آب را برعهده دارد و از طریق آن، مایع خنک‌کننده را به موتور خودرو منتقل می‌کند. اما زمانی که محور پمپ آب فرسوده می‌شود، ممکن است باعث شل شدن تسمه شود و به عملکرد صحیح پمپ آب مختل کند.

4. وجود خوردگی در سیستم خنک کننده

خوردگی معمولاً در صورتی رخ می‌دهد که سیال موجود در سیستم خنک‌کننده به‌طور مناسب مراقبت نشود، یا وقتی که با مخلوطی که حاوی آب شبکه‌ای است جایگزین می‌شود. همچنین، همیشه باید از آب مقطر استفاده کرد هنگامی که سیستم‌های خنک‌کننده را دوباره پر می‌کنید.

علل خرابی واتر پمپ خودرو چیست؟

جلوگیری از خرابی پمپ

همانطور که میدانید، همیشه بهتر است پیشگیری کرد تا درمان کرد. این اصل، در حفظ و نگهداری از خودرو نیز اهمیت دارد. در اینجا، نکاتی را برای جلوگیری از خرابی پمپ آب خودرو به اشتراک می‌گذاریم تا با رعایت آن‌ها، از دردسرهای ناشی از خرابی پمپ جلوگیری کنید.

1. عوض کردن مایع خنک کننده

از آنجایی که مایع خنک‌کننده موتور یک ترکیب شیمیایی از ضدیخ و آب است، امکان وجود دارد که با گذشت زمان کارایی خود را از دست بدهد. وقتی مایع خنک‌کننده کهنه و فرسوده شود، واتر پمپ نیز به طور همزمان ممکن است علائم خرابی نشان دهد و مشکلاتی برای شما ایجاد کند. بنابراین، یکی از روش‌های جلوگیری از خرابی واتر پمپ، تعویض مایع خنک‌کننده در فواصل زمانی مشخص یا مطابق توصیه‌های شرکت سازنده‌ی خودرو است.

2. دقت در تعویض تسمه واتر پمپ

هنگام تعویض تسمه واتر پمپ، حتماً به تراز بودن آن نسبت به پولی تسمه توجه کنید و از شل یا سفت بودن آن بیش‌ از حد پرهیز کنید. زیرا شل یا سفت بودن و یا کشیدگی بیش‌ از حد تسمه می‌تواند عملکرد صحیح پمپ آب را مختل کرده و باعث خرابی آن شود.

3. تعویض تسمه تایم فرسوده

تسمه‌تایم فرسوده می‌تواند باعث خرابی واتر پمپ شود. عموماً عمر مفید تسمه‌تایم و واتر پمپ هم‌زمان است، بنابراین می‌توانید با تعویض هم‌زمان آن‌ها، در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی کنید.

 

اگر باتوجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، متوجه خرابی “واتر پمپ خودرو” خودروی خود شدید، می توانید این قطعه را برای خودروهای هیوندای، کیا، سوزوکی و هایما با قیمت مناسب و کیفیتی بسیار بالا از فروشگاه سام پارت یدک، تهیه کنید. لیست زیر برخی از محصولات این حوزه هستند که با کلیک روی آن ها، می توانید اطلاعات بیشتری درباره شان به دست آورید:

  1. واتر پمپ کامل هیوندای و کیا
  2. واتر پمپ S7 توربو وارداتی
  3. واتر پمپ توربو 1800 S7
  4. واتر پمپ i30
  5. واتر پمپ سانتافهIX45 توسان Ix35

جمع بندی

اگر خرابی واتر پمپ به‌موقع تعمیر نشود، ممکن است سایر اجزای خودرو نیز آسیب ببینند و هزینه‌های به مراتب بالاتری نسبت به تعمیر و تعویض پمپ آب به دست بیاورید. بنابراین، مناسب است به‌صورت دوره‌ای پمپ آب خودرو را بررسی کرده و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. همچنین، اگر هر یک از علائم خرابی واتر پمپ را که در این مقاله بررسی شده است، مشاهده کردید، باید به سرعت آن را تعمیر کنید تا هم عملکرد خودرویتان بهبود یابد و هم از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. شما می‌توانید جهت خرید قطعات مورد نیاز خودروی خود به مجموعه سام پارت یدک مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا تسمه‌تایم و واتر پمپ هم‌زمان تعویض می‌شوند؟

بله، تعویض تسمه‌تایم و واتر پمپ هم‌زمان پیشنهاد می‌شود، زیرا عمر مفید آن‌ها معمولاً مشابه است و این اقدام می‌تواند زمان و هزینه را صرفه‌جویی کند.

چه علائمی نشان‌دهنده خرابی واتر پمپ می‌باشند؟

برخی از علائم خرابی واتر پمپ شامل نشت مایع خنک‌کننده، داغ شدن بیش از حد موتور، صدای ناله مانند از جلوی موتور، و روشن شدن چراغ هشدار دمای آب می‌باشد.

چرا پیشگیری از خرابی واتر پمپ اهمیت دارد؟

خرابی واتر پمپ می‌تواند به آسیب به سایر اجزای موتور و خودرو منجر شود و هزینه‌های بالایی را برای تعمیر به همراه داشته باشد، بنابراین پیشگیری از خرابی این قطعه اهمیت دارد.