زمان تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض فیلتر روغن یک جنبه مهم در نگهداری و عملکرد بهینه خودروها است. علاوه بر اینکه در دسته لوازم یدکی هایما و لوازم یدکی سوزوکی و سایر برندها و خودروها وجود دارد همچنین هر خودرو نیاز به سیستم روغن‌گیری قوی و به‌روز دارد تا از حداکثر کارایی موتور بهره‌مند شود. این مقاله به بررسی اهمیت زمانبندی مناسب برای تعویض فیلتر روغن و تأثیر آن بر عملکرد موتور، حفاظت از قطعات و افزایش عمر مفید خودرو پرداخته و راهنمایی‌های کاربردی برای انتخاب و تعویض بهینه فیلتر روغن را ارائه خواهد داد. در این راستا، اصول و تکنیک‌هایی که به مالکان خودروها کمک می‌کند تا با بهینه‌سازی فرآیند تعویض فیلتر روغن، عملکرد خودروهایشان را در بلندمدت حفظ کنند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

زمان دقیق تعویض فیلتر روغن

در موتورهای با کارایی بالا، استانداردهای قدیمی در زمینه تعویض فیلتر روغن در هر 5000 کیلومتر دیگر پایدار نمی‌مانند. هر وسیله نقلیه ممکن است متفاوت باشد، اما بسیاری از تولیدکنندگان توصیه می‌کنند که این عمل را در بازه 12000 تا 20000 کیلومتر انجام دهید. دفترچه راهنمای وسیله نقلیه شما نیز راهنمایی‌هایی در خصوص زمان تعویض فیلتر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

عادت‌های رانندگی شما نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. اگر بیشتر زمان خود را در شهر یا سفرهای کوتاه صرف می‌کنید، لازم است فیلتر روغن خود را بیشتر از شخصی که بیشترین زمان خود را در بزرگراه‌ها و بین شهرها سپری می‌کند، تعویض کنید. عواملی مانند یدک‌کش‌ها، رانندگی در دمای بالا یا سفرهای کوهستانی نیز ممکن است باعث شود که فیلتر روغن به‌طور مکرر تعویض شود.

کلید طلایی در تعویض فیلتر روغن این است که فیلتر را قبل از گرفتگی یا بسیار کثیف شدن تعویض کنید. این اقدام به حفظ دوام موتور کمک می‌کند و تعویض فیلتر فرسوده با یک فیلتر روغن با کیفیت بالا، عمر مفید موتور را افزایش می‌دهد.

نحوه تشخیص زمان تعویض فیلتر روغن

فیلتر روغن به‌عنوان یک وسیله فلزی آب‌بندی شده دائمی شناخته می‌شود، بنابراین انجام بازرسی بصری برای تعیین زمان تعویض برای شما امکان‌پذیر نیست. هیچ وسیله‌ای یا چراغ هشداری وجود ندارد که به شما زمان تعویض فیلتر روغن را یادآوری کند. در صورت کاهش کارایی فیلتر روغن، مشکلات زیر ممکن است به‌وجود بیاید:

 • عدم کفایت روغن‌کاری موتور
 • ساییدگی زودرس موتور
 • آسیب دیدگی موتور داخلی
 • کاهش فشار روغن

اگر در هنگام توقف با ریزش مقدار زیادی روغن در قسمت زیر خودرو روبرو شدید، احتمالاً فیلتر کارایی خود را از دست داده و نیاز به تعویض دارد. آلودگی فیلتر ممکن است یکی از دلایل کاهش فشار روغن باشد. همچنین، اگر موتور هنگام رانندگی به درستی کار نکند یا خود به‌خود خاموش شود، احتمالاً میزان فشار روغن کاهش یافته است.

برای تشخیص هرچه بهتر زمان تعویض این قطعه، می توانید راهنمایی های مقاله علائم خرابی فیلتر روغن خودرو را نیز مطالعه کنید.

تشخیص زمان دقیق تعویض فیلتر روغن

تعویض فیلتر روغن بدون تعویض روغن

تعویض فیلتر روغن بدون تعویض روغن در عمل امکان‌پذیر است، اما توصیه نمی‌شود.

 • مزایای این کار عبارت‌اند از:
  • کاهش هزینه: فیلتر روغن ارزان‌تر از روغن موتور است،
  • صرفه‌جویی در زمان: تعویض فیلتر روغن فرآیندی سریع‌تر از تعویض روغن است.
 • معایب این کار عبارت‌اند از:
  • کاهش کارایی: فیلتر روغن کثیف می‌تواند ذرات مضر را به روغن جدید راه دهد و عمر روغن را کوتاه کند.
  • آسیب به موتور: ذرات مضر در روغن می‌توانند به مرور زمان به موتور آسیب برسانند.
  • مسائل زیست‌محیطی: روغن موتور استفاده‌شده باید به طور صحیح دفع شود، و تعویض فیلتر روغن بدون تعویض روغن می‌تواند به این معنی باشد که روغن آلوده به محیط زیست راه پیدا کند.

طبق گفته سایت سرکان:

فیلترهایی با کاغذهای نا‌مناسب و وجود درز در محل اتصال کاغذ، عمل فیلتراسیون را به درستی انجام نمی‌دهند و باعث ورود ذرات و آلودگی‌ها به موتور خودرو می‌شوند که این آلاینده ها با خراش دادن اجزای داخلی، سیلندر و پیستون باعث آسیب دیدن جدی موتور می‌شوند.

بهترین حالت این است که فیلتر روغن را همزمان با تعویض روغن تعویض کنید. این کار به حفظ کارایی موتور و جلوگیری از آسیب به آن کمک می‌کند.

در برخی موارد خاص، تعویض فیلتر روغن بدون تعویض روغن ممکن است قابل قبول باشد. به عنوان مثال، اگر مسافت کمی رانندگی می‌کنید و روغن موتور شما هنوز تمیز است، ممکن است بتوانید فقط فیلتر روغن را تعویض کنید.

تعویض فیلتر روغن بدون تعویض روغن

کارایی فیلتر روغن

برای آشنایی با اهمیت فیلتر روغن و این که بدانیم چرا باید در زمان درست آن را تعویض کنیم، خوب است کمی هم با کارایی های این قطعه آشنا شویم. فیلتر روغن درختان آلودگی های احتراق و رسوبات خاک و کربن از روغن موتور را پاکسازی می‌کند. در زمان عبور روغن موتور از فیلتر روغن، این وسیله آلاینده‌ها را جذب و آنها را در داخل حبس می‌کند تا به موتور نفوذ نکنند. در صورتی که آلاینده‌ها به موتور برسند، می‌توانند باعث سایش و آسیب بیش از حد به موتور شوند.

فیلتر روغن با گذر زمان از عملکرد خود کاسته و به دلیل جذب میلیاردها ذره آلاینده و گرد و غبار کربن، کارایی آن کاهش می‌یابد. گرفتگی فیلتر روغن باعث کاهش توان تصفیه روغن عبوری از فیلتر روغن می‌شود و نیاز به جایگزینی فیلتر می‌کند.

در ادامه بخوانید: علائم خرابی پلوس در خودرو

همینطور که در سایت کارنامه گفته شده:

اویل پمپ تعبیه‌شده در سیستم روانکاری، که انرژی خود را از تسمه تایم یا تسمه پروانه دریافت می‌کند، روغن را از مخزن مخصوص به‌سمت فیلتر هدایت می‌کند. روغن از طریق سوراخ‌هایی که در بالای فیلتر تعبیه شده به‌سمت بخش پاک‌کننده آن جاری می‌شود. تعداد و شعاع این سوراخ‌ها دبی روغن ورودی را تعیین می‌کنند. هرچه سوراخ‌ها بیشتر و بزرگتر باشند روغن ورودی به فیلتر نیز بیشتر خواهد بود در نتیجه فشار و حجم روغن ورودی به موتور نیز افزایش می‌یابد.

خرید فیلتر روغن با بهترین کیفیت از سام پارت یدک

اگر باتوجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، متوجه خرابی “فیلتر روغن” خودروی خود شدید، می توانید این قطعه را برای خودروهای هیوندای، کیا، سوزوکی و هایما با قیمت مناسب و کیفیتی بسیار بالا از فروشگاه سام پارت یدک، تهیه کنید. لیست زیر برخی از محصولات این حوزه هستند که با کلیک روی آن ها، می توانید اطلاعات بیشتری درباره شان به دست آورید:

 1. فیلتر روغن چهار سیلندر
 2. فیلتر روغن شش سیلندر
 3. فیلتر روغن 3800
 4. فیلتر روغن هایما S5 وارداتی
 5. فیلتر روغن فلزی هیوندای و کیا

همچنین با مشاهده ویدئوی زیر، بیشتر با فروشگاه سام پارت یدک آشنا شوید:

جمع بندی

زمان تعویض فیلتر روغن به‌عنوان یک جزء حیاتی در نگهداری سلامت موتورها حائز اهمیت است. با توجه به تأثیر مستقیم آن بر کارایی موتور و جلوگیری از آسیب‌های جدی ممکن است، انجام تعویض به موقع و با توجه به شرایط خودرو و نحوه استفاده آن ضروری می‌باشد. این اقدام نه تنها می‌تواند عمر مفید موتور را افزایش دهد بلکه از نظر محیط زیست نیز مؤثر باشد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود که رانندگان به صورت دقیق زمان تعویض فیلتر را پیگیری و به توصیه‌های تولیدکننده توجه ویژه‌ای داشته باشند.

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار باید فیلتر روغن را تعویض کرد؟

به طور کلی، تعویض فیلتر روغن همزمان با تعویض روغن موتور توصیه می‌شود. این زمان بسته به نوع خودرو و شرایط رانندگی شما می‌تواند بین 5000 تا 15000 کیلومتر باشد. برای اطلاعات دقیق‌تر، دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید.

چه علائمی نشان می‌دهند که زمان تعویض فیلتر روغن فرا رسیده است؟

کاهش فشار روغن، روشن شدن چراغ چک موتور و کاهش راندمان موتور از علائم فرا رسیدن زمان تعویض روغن هستند.

اگر فیلتر روغن را به موقع تعویض نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

کاهش عمر موتور، افزایش مصرف سوخت، کاهش قدرت موتور و آسیب به اجزای دیگر موتور از عوارض عدم تعویض به موقع فیلتر روغن هستند.

نظرات (2)

سامیار الهامی

سلام من فیلتر روغن ماشینمو خیلی وقت که عوض نکردم میخواستم بدونم که ممکن به موتور ماشینمم هم آسیب بزنه؟؟؟و باعث شه خرج خیلی سنگینی بیوقته رو دستم؟؟

حامد سهیلی

سلام وقتتون بخیر عمر مفید فیلتر روغن چقدر هستش واینکه بعد چه مدت زمان باید اونو چک کنیم تا از وضعیتش با خبر بشیمم؟؟ ممنون میشم سوال منو جواب بدید.