علائم خرابی کمک فنر خودرو

علائم خرابی کمک فنر خودرو

علائم خرابی کمک فنر خودرو

این مقاله به بررسی یک جزء بسیار حیاتی در سیستم پیچیده خودروها یعنی “کمک فنر” و علائمی که به خرابی آن اشاره دارند، می‌پردازید. کمک فنر، به عنوان یکی از عناصر اصلی سیستم تعلیق، در تأثیرگذاری بر راحتی رانندگی و ایمنی خودرو نقش کلیدی ایفا می‌کند. این مقاله به بررسی علائم خرابی کمک فنر خودرو می‌پردازد و اهمیت تشخیص سریع این مشکلات را برای حفظ عملکرد بهینه و کاهش خطرات ایمنی بررسی می‌کند. در این سیاق، آگاهی از این علائم می‌تواند به رانندگان کمک کند تا به موقع واکنش نشان دهند و خسارات احتمالی را کاهش دهند.

تشخیص ایرادات کمک فنر

کمک فنر علاوه بر اینکه در دسته لوازم یدکی کیا و سایر برندها و خودروها وجود دارد همچنین تشخیص مشکلات در کمک فنر امکان پذیر است و این موضوع به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت به رفع آن پرداخته و اقدامات لازم را انجام دهید. کمک فنر، به عنوان یکی از اجزاء اساسی خودرو، نقش حیاتی در عملکرد و ایمنی آن دارد. لذا، آشنایی با نشانه‌ها و علائم خرابی این اجزاء ضروری است.

مهم است به یاد داشته باشید که عدم تداوم در رفع مشکلات و خرابی‌های کمک فنر، ممکن است به تأثیر منفی بر سایر قطعات خودرو بپردازد و باعث فرسایش آن‌ها گردد. از این رو، به موقعیت و اصرار در تدابیر اصلاحی نسبت به خرابی کمک فنر توجه ویژه نمایید.

اصلی‌ترین نشانه‌های خرابی کمک فنر خودرو

در ادامه به برخی از علائم خرابی کمک فنر اشاره می‌کنیم:

 1. نشتی از کمک فنر: نشتی از کمک فنر، یکی از شایع‌ترین نشانه‌های خرابی کمک فنر است. نشتی می‌تواند از قسمت‌های مختلف کمک فنر، مانند سیلندر، پیستون یا اورینگ‌ها باشد.
 2. بالا و پایین رفتن بیش از حد خودرو هنگام حرکت: کمک فنر، وظیفه کنترل ارتفاع خودرو را بر عهده دارد. خرابی کمک فنر، می‌تواند باعث بالا و پایین رفتن بیش از حد خودرو هنگام حرکت شود. این امر، می‌تواند باعث ناراحتی سرنشینان و کاهش کنترل خودرو شود.
 3. از دست دادن کنترل خودرو در پیچ‌ها: کمک فنر، نقش مهمی در حفظ تعادل خودرو در پیچ‌ها دارد. خرابی کمک فنر، می‌تواند باعث از دست دادن کنترل خودرو در پیچ‌ها شود.
 4. سر و صدا در سیستم تعلیق: خرابی کمک فنر، می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا در سیستم تعلیق شود. این سر و صدا، معمولاً هنگام حرکت روی دست‌اندازها یا در سرعت‌های بالا بیشتر احساس می‌شود.
 5. تشدید ناهمواری‌های جاده: کمک فنر، وظیفه جذب ضربات وارده به خودرو را بر عهده دارد. خرابی کمک فنر، می‌تواند باعث تشدید ناهمواری‌های جاده شود. این امر، می‌تواند باعث ناراحتی سرنشینان و کاهش کنترل خودرو شود.
 6. کشیده شدن خودرو به یک سمت: خرابی کمک فنر، می‌تواند باعث کشیده شدن خودرو به یک سمت شود. این امر، می‌تواند باعث کاهش ایمنی خودرو شود.
 7. فرسودگی زودهنگام تایرها: کمک فنر، نقش مهمی در توزیع وزن خودرو روی تایرها دارد. خرابی کمک فنر، می‌تواند باعث فرسودگی زودهنگام تایرها شود.

در صورتی که هر یک از این علائم را در خودرو خود مشاهده کردید، بهتر است در اسرع وقت برای بررسی و تعمیر کمک فنر خودرو خود اقدام کنید. عدم توجه به خرابی کمک فنر، می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی‌تری در خودرو شود. برای بررسی بیشتر و دقیق تر، می توانید مقاله زمان تعویض کمک فنر خودرو را نیز مطالعه کنید.

اصلی‌ترین نشانه‌های خرابی کمک فنر خودرو

نشانه های خرابی سیستم تعلیق خودرو

صدای تق تق از سیستم تعلیق یکی از مهم‌ترین علائم خرابی سیستم تعلیق است. این عامل می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا در سیستم تعلیق شود. این سر و صدا، معمولاً هنگام حرکت روی دست‌اندازها یا در سرعت‌های بالا بیشتر احساس می‌شود.

معرفی کمک فنر

پس از بررسی علائم خرابی کمک فنر خودرو، خوب است کمی با خود آن ها آشنا شوید. کمک فنر، یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که وظیفه کنترل ضربات وارده به خودرو و حفظ تعادل آن را بر عهده دارد. کمک فنر، در واقع یک قطعه مکانیکی است که بین چرخ و بدنه خودرو قرار دارد. این قطعه، با استفاده از سیال، ضربات وارده به خودرو را جذب می‌کند و از انتقال آنها به بدنه و سرنشینان جلوگیری می‌کند.

همینطور که در سایت کارنامه گفت شده:

کمک‌فنر زمانی که در شرایط مناسب قرار داشته و درست جاسازی شده باشد می‌تواند در طول دو سیکل رفت و آمد فنر را کنترل و نوسانات و ارتعاشات خودرو را تعدیل کند. همزمان وزن وارد شده بر چرخ‌ها را متوازن و چسبندگی آن‌ها را به جاده در وضعیت ایده‌آلشان حفظ کند. در صورت عدم وجود این قطعه، نوسان ناشی از فشرده شدن فنر از بین نمی‌رود و به بدنه و سایر قطعات منقل می‌شود. این انتقال خودرو را از جا بلند و با شتاب به بالا پرتاب می‌کند. در نتیجه چرخ‌ها از سطح جاده بلند می‌شوند و خودرو تعادل خود را از دست می‌دهد. با این اتفاق کابین دچار ارتعاشات آزاردهنده و ناخوشایند می‌شود و گاهی برهم خوردن تعادل خودرو در حدی است که می‌تواند خطراتی را به‌دلیل خارج شدن کنترل آن از دست راننده به‌دنبال داشته باشد.

کمک فنر، از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

 1. سیلندر: این قسمت، حاوی سیال کمک فنر است.
 2. پیستون: این قسمت، درون سیلندر قرار دارد و با حرکت بالا و پایین خود، سیال را فشرده یا منبسط می‌کند.

هنگامی که خودرو از روی یک دست‌انداز عبور می‌کند، چرخ‌ها به سمت بالا حرکت می‌کنند. این حرکت، باعث می‌شود که سیال کمک فنر فشرده شود. با فشرده شدن سیال، انرژی ضربه جذب می‌شود و از انتقال آن به بدنه و سرنشینان جلوگیری می‌شود.

معرفی کمک فنر

انواع کمک فنر

کمک فنرها، بر اساس نوع سیالی که در آنها استفاده می‌شود، به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. کمک فنر روغنی: این نوع کمک فنر، از سیال روغن برای جذب ضربات استفاده می‌کند.
 2. کمک فنر گازی: این نوع کمک فنر، از ترکیب روغن و گاز برای جذب ضربات استفاده می‌کند.

کمک فنرهای روغنی، رایج‌ترین نوع کمک فنر هستند. این نوع کمک فنرها، قیمت پایین‌تری نسبت به کمک فنرهای گازی دارند.

کمک فنرهای گازی، عملکرد بهتری نسبت به کمک فنرهای روغنی دارند. این نوع کمک فنرها، واکنش سریع‌تری به ضربات دارند و باعث کاهش لرزش خودرو می‌شوند.

در ادامه بخوانید: علائم خرابی تسمه دینام

طبق گفته سایت خودرو 45:

در حرکت کمک فنر ماشین دو سیکل تراکمی و انبساطی رخ می‌دهد که بسته به جهت حرکت پیستون تعیین می‌شوند. وقتی پیستون به پایین می‌رود، سیال زیر آن فشرده می‌شود و سیکل تراکمی انجام می‌شود. این سیکل وزن نامعلق خودرو را کنترل می‌کند. وقتی پیستون به بالا می‌رود، سیال بالای آن فشرده می‌شود و سیکل انبساطی انجام می‌شود. این سیکل وزن معلق خودرو را کنترل می‌کند. مقاومت در سیکل انبساطی بالاتر از سیکل تراکمی است.

خرید کمک فنر با بهترین کیفیت از سام پارت یدک

اگر باتوجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، متوجه خرابی “کمک فنر” خودروی خود شدید، می توانید این قطعه را برای خودروهای هیوندای، کیا، سوزوکی و هایما با قیمت مناسب و کیفیتی بسیار بالا از فروشگاه سام پارت یدک، تهیه کنید. لیست زیر برخی از محصولات این حوزه هستند که با کلیک روی آن ها، می توانید اطلاعات بیشتری درباره شان به دست آورید:

 1. جفت کمک فنر عقب سوزوکی ویتارا وارداتی
 2. پک کمک فنر جلو و عقب سوزوکی ویتارا وارداتی
 3. جفت کمک فنر عقب هایما S7
 4. جفت کمک فنر جلو هایما S7
 5. کمک فنر جلو هیوندای و کیا

 

همچنین با مشاهده ویدئوی زیر، بیشتر با فروشگاه سام پارت یدک آشنا شوید:

جمع بندی

این مقاله نشان داد که تشخیص دقیق علائم خرابی در کمک فنرهای خودرو امری بسیار اهم و حیاتی است. آگاهی از نشانه‌ها و علائم این خرابی، امکان اقدام سریع به تعمیر و پیشگیری از افزایش خسارات به سایر اجزاء خودرو را فراهم می‌آورد. برطرف کردن به موقع مشکلات در کمک فنرها، نقش اساسی در حفظ عملکرد بهینه و ایمنی خودروها دارد. این اقدامات پیشگیرانه نه تنها می‌توانند خسارات احتمالی را کاهش دهند بلکه همچنین برای طولانی‌ترین زمان ممکن از کیفیت و عمر مفید خودرو بهره‌مند سازند.

سوالات متداول

چرا باید به علائم خرابی کمک فنر در خودرو توجه کرد؟

تشخیص دقیق علائم خرابی کمک فنر اهمیت بسیاری دارد، زیرا این اجزاء به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر سیستم تعلیق، تأثیر مستقیم بر راحتی رانندگی و ایمنی خودرو دارند.

چه نشانه‌هایی به خرابی کمک فنر اشاره می‌کنند؟

نشانه‌های خرابی کمک فنر شامل لرزش‌های غیرعادی، کاهش ارتفاع خودرو، و عدم استحکام در تعلیق خودرو می‌شوند.

چگونه می‌توان با تعمیر به موقع خرابی کمک فنر، خسارات به سایر اجزاء خودرو را کاهش داد؟

تدابیر فوری در رفع مشکلات کمک فنر، از انتشار خسارات به سایر قطعات خودرو جلوگیری می‌کند. این اقدامات به حفظ عملکرد بهینه و کاهش هزینه‌های تعمیراتی کمک می‌کنند.

نظرات (2)

قاسم محمدی

سلام و عرض ادب میشه بدونم که قطعاً باید هزینه‌های بالای تعمیر فنر ماشینو پرداخت کرد یا میتونیم به این مشکل اهمیت ندیمو ازش بگذریم یعنی آسیبی به جاهای دیگه ماشین وارد نمیکنه که مجبور شم دوبرابر هزینه کنم برای تعمیرش؟؟؟ممنون میشم منو تو این موضوع راهنمایی کنین.

اصغر اسدی

علائم خرابی کمک فنر ماشین برای من ی موضوع مهمه. من همیشه می‌خوام مطمئن باشم که لوازم مصرفی خودروم به موقع تعویض شده‌ان تا خرابی‌های یهویی واسم پیش نیاد. با چک کردن لوازم ماشینم مطمعن میشم که همیشه لوازم مصرفی خودروم در حالت عالی و سالم قرار دارن. و از این جهت ذهنم آروم و بدون نگرانی باشه.